Uncategorized

İçerik Uzmanlığı Yetkinlik Mi, Yetenek Mi?

İnsanı ayakta tutan, yaşamını akış halinde yaşamasına izin veren olanaklardan biri de kendine has erdemlere, yeteneklere göre yaşayabilmesidir. Peki içerik uzmanlığı, içerik yazarının yeteneklerini ortaya çıkararak hayatına nasıl anlam katar? Gelin, içerik uzmanlığının kişisel güçlerimizi ne kadar temsil edebileceğine bir bakalım.

Her birimizin doğuştan getirdiği yetenekleri vardır; kimimiz bunların farkında olarak büyür, kimimiz ise becerilerini belli bir yaştan sonra fark eder. Bebeklik çağından itibaren insan gelişimine saygılı bir ortamda büyütüldüysek eğer; duyularımızı da kullanarak bize has zeka çeşidine sahip çıkarız. Öğrenim sürecimizde de bu farkındalıkla yol alır; kendi kabilemizi de ortak yeteneğe sahip olduğumuz insanlarla birlikte oluştururuz. İçerik uzmanlığını da bireyin öğrenme isteğini ve bilgiye duyduğu merakı en kolay yoldan besleyebilecek bir iş olarak değerlendirebiliriz. Bilgelik de adalet ve cesaret gibi insani erdemlerden biridir. İçerik uzmanlığı, konusu ne olursa olsun, her metin oluşturulma aşamasında kişinin bilgelik düzeyine katkıda bulunur. İçerik oluşturma sürecinin ilk aşaması olan araştırma evresi, konuyla ilgili ortaya dökülen bütün verileri toplama sürecidir. Eğer etrafınıza duyduğunuz merak sizi harekete geçiren güç ise; içerik uzmanlığı, bahsi geçen verileri, keyifle tasarıma dönüştürmenize izin verebilir. Rutin olarak elinize aldığınız kitap ve dergilere; içerik uzmanı olarak farklı bir bakış açısıyla yaklaşmanız ve kurguyu oluşturmanız, hobinizi mesleğe dönüştürmenizi kolaylaştırabilir. Metin yazım sürecinin ilk ayağı olan araştırma kısmı; öğrenmekten haz duyuyorsanız, ilgi alanı konusunda çemberiniz dar değilse, sizi kolaylıkla tavlar ve kesintisiz işleyen bir akış sürecine dahil eder. İçerik uzmanlığının da diğer mesleklerde olduğu gibi; adım adım uyması gereken bir çalışma süreci vardır ve her bir bölümünde içerik yazarının deneyimi ve yeteneği konuşur. Yazılacak metnin konusu belirlendikten sonra yazarın araştırma serüveni başlar ve sayısız kaynaktan bilgiye ulaşabilir. Araştırması bilgiye duyduğu açlığı, kurgusu kalemle olan dansı dersek, içerik yazarının yetkinlik kısmı nerede devreye girer? Fark yaratan, bir nevi arama motorlarını arkasına aldığı özellik; içerik uzmanlığı ilanlarında gördüğümüz SEO bilgisi ya da özgünlük bilgisi, metin yaratım sürecinin hangi kısmında yer alır aşağıda detaylı inleyebiliriz.

İçerik Metni Nasıl Oluşturulur?

Odağında bilgi vermek olan; blog yazıları, sosyal medya paylaşımları, fotoğraflar, videolar, ses dosyaları ile hedef kitleye ulaşan dijital dünyadaki paylaşımlara içerik denir. Örnekleri çeşitlendirebiliriz; zira her geçen gün internetin kullanım oranı artıyor ve içerik uzmanlığının çalışma alanı genişliyor. Pratikte gördüğümüz her detayı bir içerikle ilişkilendirebiliriz ancak; teoride de içerik uzmanlığının riayet etmesi gereken bir yaratım süreci vardır;

  • Araştırma: Verilen brief’e ilişkin verilerin hazırlanması, tanıtılacak ürünün ya da hizmetin iyice anlaşılması, hedef kitlenin ihtiyacının belirlenmesi,
  • Kurgu: Dijital içeriğe ilişkin zihinde oluşturulan süreç, metnin senaryosu,
  • Oluşturma: Kurgulanan senaryonun yazıya dökülmesini de içerik üretiminin sonuç bölümü olarak değerlendirebiliriz.

Araştırma ve kurgu aşamasında kişinin yetenekleri mümkün olduğunca dahil olur. Deneyim kazandıkça bulunacak kaynakların alanı genişler ve daha fazla veriyle hedef kitleye daha da yakınlaşılır. İçerik uzmanlığının edindiği bilgileri gösterdiği bölüm ise; oluşturma kısmı olarak düşünülebilir ve metin yazarının bu bağlamda yetkinliklerini geliştirmesi gerekir.

Zihninizdeki kurgu ya da araştırdığınız kaynak ne kadar etkili olura olsun; eğer arama motorlarıyla aranız iyi değilse, içeriğiniz istenilen hedefe ulaşmayabilir. Birçok farklı platform için içerik üretebilirsiniz; ancak içerik uzmanlığının niteliklerini ve arama motorlarıyla dostluğunuzu pekiştirecek SEO tekniklerini iyi bilmek gerekir. Organic aramada üst sırala çıkmak için; title’ın karakter uzunluğu, meta description’ın ne anlama geldiğini, anahtar ve semantik kelime kavramlarını iyi bilmek gerekir. Anlamsal bütünlükten uzaklaşmayarak anahtar kelimeleri metne homojen dağıtmak gerekir.

Günümüzde neredeyse her şirket dijitale dönüşüme ayak uydurmak zorunda kaldı, pandemiden önce organizasyon yapısını bu bilince göre düzenleyen şirketler ise kazancını katlayarak ilerledi. Bu durum da içerik uzmanlığı mesleğini yapanları da daha sık duymamıza ortam sağladı. 2021 yılında ticaret hacminin 4,5 trilyon dolar olması bekleniyor. Bu bağlamda Türkiye’de son 5 yılda popüler hale gelen içerik yazarlığı, bugünden sonra gerekliliğini, sesini duyurmak isteyen her kuruma ve kişiye hissettirecek. Bloglarda ya da küçük ölçekli şirketlerin bile web sayfalarında içerik uzmanlığı iş ilanlarını görmek bizi git gide daha az şaşırtacaktır. Hızla büyüyen bir sektör olarak düşünürsek eğer; içerik uzmanlığı talebin arzı doğurduğu bir iş kolu olarak karşımıza çıkıyor aslında. Dijital içerikler oluşmaya başladıktan sonra içerik uzmanlığı mesleğinin kuralları belirginleşmeye başladı diyebiliriz. Henüz bölümü ya da dersi olmamasına rağmen; homeworking sektöründe varlığını ispatlamış bir iş kolu. SEO bilgisi ya da organik trafik gibi kavramların içi doldurulmaya başlanırken, meraklıları da güvenilir kaynaklardan ders almaya başladı ve teknik bilgi açığını kitap ve kurslarla kapatmaya başladı. Bu noktada yazarın yetkinlik anlamında kendine kattığı her bilgi onu üst sıralara taşıyacaktır.

Online İçerik Uzmanlığı Sizi Yansıtıyor Mu?

 The Institute for the Future’ın Future Work Skills 2020 raporuna göre; önümüzdeki 10 yılın yetkinliklerinden ikisi; anlam yaratma ve özgün düşünce olacak. IK içerik uzmanlığı artık dergilerin de üzerinde durduğu konu başlıklarından biri haline gelebilir. Semantik web 3.0’ın doğmasıyla beraber kişilerdeki anlam yaratma yeteneği ve özgün düşünce içerik uzmanlığını da kaliteli hale getirdi. Önceleri sadece içerik üretirken günümüzde internette arama yapan insanlar artık anlamsal içeriklere göz atıyor. İçerik yazarı, ürünle müşteriyi buluştururken arananı üç kelimeyle sınırlayıp, bilginin paylaşım oranını arttırırsa hem müşteriyi zaman kaybından kurtarıyor hem de müşteriyi rakiplerinden sıyırıyor. Gelişen dünya insanlığı daha da içindeki anlamı aramaya yöneltti ve bu değişim, dijital dünyaya da bir şekilde yansıdı. İçerikler de anlamsal anlatımlardan payını aldı ve online içerik uzmanlığı mesleğini doğurdu. Arama motorlarındaki anlamsal yarış, algoritmalar tarafından farklı teknik ifadelerle açıklanabilir; ancak sonucunda içerik uzmanlığı dijital dünyada anlamı aratan ve arayan meslek olarak şekillenir. Sanayileşme ile birlikte insanlar daha çok anlam arayışına yönelmeye başladı ve mesleklerini bu bakış açısıyla değerlendirmeye başladı. Durağan bir işiniz varsa ve sizi dünyaya duyduğunuz merak harekete geçiriyorsa içerik uzmanlığını bir meslek olarak irdelemeye başlayabilirsiniz. Hiçbir neden olmamasına rağmen öğrendiğiniz konuları bu sefer bir görev olarak irdelemek, içerik uzmanlığının kendiliğinden getirdiği en büyük kazanımlarındandır. Blog sayfaları artık üniversitelerde tez olarak ele alınabiliyor; bu örnek bilgi ve deneyimin kişinin sözel yeteneğiyle birleşmesinin içeriğin ne kadar etkileşim kurduğunu gösterir niteliktedir.

İçerik uzmanlığını dijital dönüşümün ortaya çıkardığı bir meslek olarak düşünebiliriz. Ancak diğer bütün mesleklerde olduğu gibi; içerisinde bir yetenek ve kazanılması gereken yetkinlikleri barındırır. Dünyayı algılama biçiminiz, öğrenme isteğiniz, detaya girme hevesiniz, kaynak araştırmanız entelektüel bilginiz sizi cesaretlendirir. Yazım kurallarına bağlılığınız, teknik bilgileriniz, en güvenilir eğitmenlerden aldığınız eğitimler de size yetkinlik kazandırır. Her işte olduğu gibi içerik uzmanlığında da bilgilerin oturduğu bir staj dönemi vardır. Staj döneminden sonra kıdemli olacağınız zamana kadar öğrenmeniz ve mümkün olduğunca yazı pratiği yapmanız gerekir. Freelance olmasına rağmen; herhangi bir meslek kadar ciddiyet ve bilgi birikimi gerektirir. Başlıktaki soruya gelirsek; evet yetenekle başlanır, yetkinlikle devam edilir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: