Uncategorized

Hangi Öğrenme Stiline Sahipsiniz?

Kinestetik öğrenme stili olan bir çocuğa “dokunma” demek, o çocuğun dünyayı algılayış biçimini olumsuz yönde etkileyebilir. En iyi ihtimal bir süre kendini frenleyecek sonra merakını yine kendine özgü öğrenme stiliyle giderecektir. En kötü ihtimal kendi yapısına uygun olmayan yöntemle sizinle uzlaşma yoluna gidecek, belki de minimum düzeyde öğrenecektir. Çocuğun gelişimine yönelik araştırmalarda üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri; öğrenme stilleridir.

Öğrenme Stili Nasıl Fark Edilir?

Doğum anından itibaren kendini gösteren öğrenme ve düşünme süreci, kendini ergenliğe kadar geliştirir. Yetişkin bir bireyseniz okul döneminde hangi bilgileri en kolay nasıl aldığınızı düşünerek ya da oynadığınız oyunları anımsayarak öğrenme stilinize ulaşabilirsiniz. Ebeveyn olarak çocuğunuzun zorlanmadan, keyif alarak en önemlisi de kendisine güvenerek öğrenmesini istiyorsanız, ona özgü öğrenme stilini fark edebilmek çocuğun en önemli kazanımlarından olabilir. Bazıları bahsi geçen yöntemlerden ikisini bazıları da üçünü benimsemiş olabilir. Farklı yollarla bilgiyi işleyiş şekli herkese göre çeşitlilik gösterebilir. Ancak güçlü yönlerin farkındalığı gibi öğrenme stillerinin de birey tarafından özümsenmese kişiyi hüsrana uğratmadan başarıya götürebilir. Öğrenim stilleri ile kişisel zeka arasındaki bağlantıya da dikkat çekerek kısaca bilgiyi işleyiş sürecimizi aşağıdaki gibi inceleyebiliriz.

Öğrenim Stilleri Nasıl Fark Edilir?

  • Görsel Öğrenme: Dünyayı farklı bir açıdan görürler, renkli kalemler, görsel kaynaklar öğrenimlerine yardımcıdır. Öğrenmek ve hatırlamak için şekilleri ve renkleri kullanırlar.
  • Dilsel Öğrenme: Kelimelerle arası oldukça iyidir. Yazarken ya da konuşurken öğrendiklerini kendi kelimeleriyle aktarmayı tercih ederler. Drama ya da konuşma sınıflarından hoşlanırlar. Dünyayı kendi kelimeleriyle içselleştirir, dışarı kendi diliyle aktarır.
  • İşitsel Öğrenme: Onlar çevresindeki melodiyi, ritmi her zaman duyar. Öğrenim esnasında fonda müzik olmasından hoşlanırlar. Müzikleştirirler, melodi kullanırlar. Sohbetleri hatırlar ancak insan yüzlerini hatırlamada biraz zorlanabilirler. Sesli okumalar öğretici olabilir.
  • Kinestetik Öğrenme: Toplumun çok az bir yüzdesi bedensel öğrenime stiline sahiptir. Dinlerken, öğrenirken genelde hareket halinde olup, bedenlerini kullanır. Bu bağlamda öğrenirken ve hatırlarken bedenlerini sürece dahil ederlerse başarılı olur. Sizi dinlerken tempo tutabilir, herhangi bir şey çizebilir, bir cisme dokunabilir. Bedensel öğrenim stiline sahip kişiler fiziksel aktiviteleri sever. Elleriyle aktivite yapmak beyinlerinde daha fazla bağlantı kurabilir. Küçük çocuklar için alfabeye dokunması onlar için mükemmel bir fırsattır. Deneyerek, kuklaları konuşturarak, deney yaparak öğrenir.
  • İçsel Öğrenme: Öğrenim stili içsel öğrenme olan kişiler bilgiyi işlemek için yalnız kalır. Hislerine kulak verir, kişisel çalışmayı tercih eder. Bağımsızdır. İdeal ortam sessizlik ve yalnız olduğu ortamdır. Yazmak ve bir konu üzerine düşünmekten keyif alır. Öğrendiklerini böyle açığa çıkarırlar. Günlük ya da defter tutmayı sever.
  • Sosyal Öğrenim: Öğrenim stili sosyal olan insanlar kalabalığı sever. İşbirliğinden keyif alır, rekabetten genelde hoşlanmaz. Yüz ifadelerini kolay çözümler, beden dilini iyi okur.
  • Mantıksal/ Matematiksel Öğrenim: Niteliği ölçer, nedensellik merkezindedir. Öğrenirken nedenini sorgular, sınıflandırır, kanıt aramayı sever. Ne zaman ne yapacaklarını bilirler, sistem ve prosedür kurmayı tercih ederler. Doğrusal düşünür, gerçek hayatla ilişki kurar.

Okuduğunuzda size çok yakın gelen öğrenme stili olabilir, hızla yol aldığınız bir meseleyi de düşünebilirsiniz. Muhtemelen kaynaklarınızı size uygun yöntemle kullanıyor ve bilgiyi sizin için en kısa yoldan öğrenmişsinizdir. En yakın geçmişte herhangi bir bilgiyi en kolay nasıl öğrendiğinizi düşünün, yürüyerek, tekrar deftere yazarak ya da kendi kelimelerinizle yazarak. Sessizlikte olmaktan hoşlanıyorsanız, yanınızda melodi eşliğinde kitap okuyan biri sizi rahatsız edebilir. Yine kendinizi bu anlamda gözlemleyebilirsiniz. Ebeveynseniz eğer çocuğunuz için uygun ortamı sağlayarak, hayatı boyunca merkezine alacağı öğrenme stilini kendisine etkin yollarla gösterebilirsiniz. Öğrenme stilinin farkında olmak, kişinin öğrenim hayatı boyunca öğrendiklerinden keyif almasını sağlar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: