Uncategorized

Çağımızın Mesleği İçerik Uzmanlığı Mı?

2019 yılı itibariyle dünyada interneti kullananların sayısı 4,5 milyara ulaştı. Türkiye’de ise bu sayı 60 milyon civarında ve nüfusun yaklaşık %72’si internette vakit geçiriyor. İstediğimiz her an yeni bir bilgiye ulaşabiliyoruz, 5 saniye bile geçmeden sadece fikir edinmek istediğimiz bir ürünü almış olabiliyoruz. Bugün dünyada e-ticaret hacmi  4 trilyon dolara yaklaşmış duruma. Aklımıza gelenler ya yirmi beş dakika içerisinde evimize geliyor ya da üç gün sonra kapımızda oluyor. Bu kadar kolay karar vermemizi etkileyen unsur elbette ki yapay zekanın başarısı ancak arka planda duygularımıza hitap eden yaratıcı bir zeka bulunuyor; içerik uzmanlığı. Geçmişimizin gizli, Günümüzün yeni yeni göz kırpan, geleceğimizin ise gözde mesleği. İçerik uzmanlığını en basit anlamda açıklayacak olursak; yaptığımız aramalara göre kararlarımızı hangi unsurların büyülediğini bulmaya çalışan, ihtiyacımızın ne olduğunu en iyi şekilde ifade eden bir meslek olarak ifade edebiliriz. Hem duygularımıza hem mantığımıza hitap ederek, seçimlerimizde büyük oranda rol oynuyor. Kararlarımızda bu kadar söz sahibiyken, tüm sektörler de organizasyon şemalarını bu bağlamda şekillendiriyor. İçerik uzmanlığı geleceğin 10 gözde mesleği arasında belirtiliyor, finans departmanları dijital reklamlara ayıracağı bütçeyi hesaplaya dursun; IK, bünyesinde çalıştırmak içerik uzmanlığı iş ilanlarına git gide hız veriyor.

Peki Ne Zamandır Hayatımızdalar?

Aslında daha öncesinde de hayatımızın içindeydi, hep oradaydılar, ya gizli yollarla bilinçaltımıza mesaj gönderiyorlardı ya da içerik uzmanına gazetedeki herhangi bir haberde rastlıyorduk. Alışkanlıklarımız ve davranışlarımız kendi fikirlerimize göre yoğrulsa da geleneksel ve yeni medyadaki hakim sektörler insanların yaşam şekillerini önemli ölçüde etkiliyor. Pandemiyle beraber neredeyse tüm ihtiyacımızı dijital yolla gideriyoruz ve bu noktada istenilen ürünü, mantıklı ve cevabı aranan sorulara göre sunmak hem üreticiyi üst sıralara taşır hem de alıcıyı zaman kaybından kurtarır. Bakıldığında bu unsur bile içerik uzmanlığının varlığını elzem kılıyor. Yeni bir iş modeli olarak karşımıza çıktı; ancak teknoloji var olduğu sürece ivmesini hızla yukarı taşıyacağını söylemek pek de hayali olmayacaktır. Dijital ortamda yer almak ve e-dönüşüme ayak uydurmak isteyen her şirket içerik uzmanlığı ilanları çıkmaya başlayacak. Aranan bir meslek haline gelmesi ve teknoloji dünyasında gitgide geleceğin mesleği haline gelmesinin sebeplerinden biri de ne yazık ki zamanla yarışıyor olmamız. Dikkatimiz günümüz koşullarında birçok etkenden dolayı bölünmeye hazır, bu noktada ise içerik uzmanlığının göründüğü kadar kolay olmayan bir titri olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi dilerseniz kapsadığı niteliklere ve mutlaka sahip olunması gereken özelliklerine göz atalım.

Duygulara ve Mantığa Hitap Edin

Okuduğunuz metinde, kelimelerin birbiriyle dansı basit ama bir o kadar da okuyanı etkileyen bir özelliktir. Belki de bu yüzden tutkunu olduğunuz, ilgi duyduğunuz bir konuyla ilgili daha dikkat çekici metinler yazarsınız. Yazıda anlam ve bütünlük esastır. İçerik uzmanlığının sesi uzaktan hoş gelir ancak belki de diğer tüm mesleklerden farkı vaktinizin birçoğunu metninizin kurgusuna harcayacak olmanızdır. Okuyucu kitlesinin problemlerini iyi tahlil etmek, oluşturacağınız bilgilendirmede problemin çözümünü nerede bulacaklarını göstermek gerekir. İçerik uzmanlığının birincil görevi hitap edilen kesimin iyice araştırılmasıdır. Hatta mümkünse metni oluşturacak kişinin hedef kitleyle iç içe bulunması kurguyu kolaylaştıracaktır. Evet gig ekonomisine katkıda bulunuyorsunuz, size ait saatleriniz ve çalışma şekliniz var ancak belki de tüm dikkatinizi alacak bir sürecin içine dahil oluyorsunuz. Dergilerle, kitaplarla iç içe yaşamanız gerekebilir. Tabii ki pratikle gelişecek, okudukça ilham alacak, yazdıkça oturacak tüm süreç; ancak içinizde o metni oluşturabilecek bir pırıltı olması da keyifle ilerlemenize büyük destek olur. En etkili reklam ya da akıcı metinleri düşünün, aşağıdaki özelliklerden birçoğunu yazının içerisinde bulacaksınız. İçerik üretiminde sadık kalınması gereken unsurlar:

  • Metinde anlamsal bütünlük olmalı; hedef kitleyi yormayan bir dil kullanılmalı, okuyucunun hayatını kolaylaştırmalı
  • Arama motorlarında daha önce araştırılmış soruların cevaplarına metinde yalın halde yer verilmeli,
  • Başlık, bir vitrin gibi düşünülüp, özenle seçilmeli ve içerikte ara başlık kullanılmalı
  • Anahtar kelime metinde %2 oranında yer almalı, yan anahtar kelimelerin her birine ise birden fazla yer verilmemeli,
  • Verilen brief’e sadık kalınmalı,
  • Kopya değil özgün olmalı,
  • İşe yarar bilgiler yaratıcı düşünceyle yazıya aktarılmalı,
  • Hedef kitle gibi düşünüp hedefin belirlenmesi,

Başlangıç aşamasında herhangi içerik uzmanlığı ilanında görebileceğiniz kıstaslar bunlar olabilir. Kendinizi geliştirdiğiniz ölçüde bir adım ötesine geçip, metnin çekiciliğine bağlı olarak paylaşımlarını da arttırabilirsiniz. Hali hazırda var olan yeteneklerin üstüne yazınızı okunur kılmak için birçok teknikten yardım alabilirsiniz. İngiliz konuşmacı ve eğitimci Ken Robinson konuşmalarında ve kitaplarında hikayeciliğin öneminden bahseder. Bu aslında günümüze dair bir öngörü ve vizyonun ifadesidir. Hikayenizi yüz yüze ya da kaleminizle belirtin, “ifade yeteneği” artık herkes için önemli hale geliyor. İster aklınızdaki bir senaryoyu kaleme alın, ister bir ürün sunuyor, isterseniz de hayalinizdeki gelinliği tasarlıyor olun, arzu edileni doğru ifade etmek bugüne kadar tercih edilen bir yöntemdi. E-ticaret hacmindeki büyüme de etkili içeriğin hükmünü açıkça gösteriyor. Duygusal zekamızla iletişime geçen her insan ihtiyaçlarımızı net görebildiği takdirde bize kendini dinlettiriyor ve karşısındakiyle ilişki kurabiliyor. Dijital dünyada artık okuyucu ya da müşteriyle iletişim kurmaya çalışan kurumlar toplantı başlıklarına bundan böyle IK içerik uzmanlığı yazmak durumunda kalabilirler, gitgide atfedilen önem artabilir ve içerik uzmanlığı bölümleri kurulmaya başlanabilir. Belki birkaç yıla kalmadan içerik yazarının müşteri ilişkileri departmanlarıyla -asıl problemin ne olduğunu görebilmek adına- iletişimi artabilir, kıvılcım uyandırmak için üretime geçmeden şirketin kurucusuyla görüşmek bile akıllıca olabilir. Sonuçta ürüne ya da hizmete dair beslenen tutkuyu en şık ilk adımı atan kişi aktarır.

İnternet ortaya çıktığından beri kendini revize ediyor ve sürekli gelişiyor. Uzunca bir süredir de anlam ve değerden yana ifadeleri, kendi akışında üst sıralara taşıyor. Bu noktada içerik uzmanlığının bir nebze olsun okuyuculara tekrar hatırlatacağı bir “anlamdan” söz edebiliriz. İnsanı harekete geçiren güç kendi öz-değeridir ve içerik uzmanlığı alanın bu denli anlamsal oluşu, anlam ihtiva eden metin oluşturması kişiye tekrar değerlerini hatırlatabilir. Vaktimizin birçoğu, özellikle Y ve Z kuşağının günde birkaç saati dijital ekranlarda geçiyorken, teknolojinin getirilerini avantaja çevirebilir, infobezite çağında yanımıza kar sayabiliriz. İçerik uzmanlığının göründüğü kadar kolay olmadığını, düşünüldüğünden daha elzem olduğunu, neden her geçen gün kaliteye odaklandığını önümüzdeki günlerde daha net görüyor olacağız. Çağımızın mesleği; yetenek ve bol entelektüel bilgi gerektiren, dijital dünyayla iç içe, geleneksel medya kaynaklarıyla kol kola, kurgusunda bilgi ve ihtiyaç barındıran içerik uzmanlığı. Şansınız olduğunu düşünüyorsanız yeni dünyada yeriniz hazır olabilir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: