Uncategorized

Güçlü Yönleriniz Nelerdir?

Çocukluk yıllarımızda yöneldiğimiz oyunlar, bizi heyecanlandıran aktiviteler kim olduğumuzu, hangi alanda yer almak istediğimizi gösterir. Yaradılıştan sahip olduğumuz güçlü yönleri sergiler. Yaşamımızın ilk yıllarında henüz beynimize bir kodlama yerleşmemiş, davranışlarımız kısıtlanmamıştır. Doğuştan gelen dürtülerle, duyularımızın yardımıyla dünyayı algılayış biçimimizde her zaman bizi biz yapan özelliklerimizin, yeteneklerimizin izi vardır. Farkında olmadan gerçekleştirdiğimiz eylemlerde, güçlü yönlerimizin izini bulabiliriz. Ancak yıllar geçtikçe bu izleri kaybetmiş ve yönümüzü başka yola çevirmiş olacağız ki; bugün herkes kendine özgü güçleri ve becerileri arıyor.

Peki güçlü yönlerimizi nasıl hatırlarız?

Üzerine düşünmeden yaptığımız ya da gün içerisinde en sık tekrarladığımız eylemler bize ait bir yeteneği temsil ediyor olabilir. İşte bu “düşünmeden yapabildiğimiz” aktiviteler doğal halimizi, yetilerimizi yansıtır. Güçlü yönlerimizi tanımak aslında biraz fabrika ayarlarımıza geri dönmektir. Mesela, yıllarca dışadönük olabilmek için uğraşırız; zannederiz ki zayıflıklarımızı tamir ettikçe başarılı olacağız. Hâlbuki bizi mutlu ve tatmin edecek taraf, güçlü yönümüz olan içedönük halimizle barışık olmaktır. Bir diğer belirleyici unsur ise hızlıca öğrendiğiniz konulardır. Öğrenmekte zorluk çekmiyorsanız, eğitim sürecinde bilgiler kendiliğinden zihninize kaydoluyorsa belki de o alan sizdeki güçlü yönleri gün yüzüne çıkarıyor olabilir. En önemlisi sizde yarattığı tatmindir. Güçlü yönlerinizi kullanabildiğiniz bir işle meşgulseniz, bu hoşnut haliniz yaşamınızın diğer taraflarına da yansıyabilir. Gün içindeki tatmin olduğunuz dakikalar saatleri oluşturur, saatler de yaşadığınız günleri. Eğer güçlü yönleriniz hakkında bir fikriniz yoksa ne ile meşgulken kendinizi tatmin olmuş hissediyorsunuz, bir düşünün. O an başka bir yerde olmak istemezsiniz ve dünya sizin etrafınızda döner. Kimliğinizdeki güçlü yönler, yaptığınız eylemle bütünleşmiş sizi gülümsetebilmek için çalışıyorlardır.  

Kendimizle ilgili farkına vardığımız gerçekler genelde içinde bulunduğumuz ortamdan rahatsız olduğumuz ortaya çıkar. Bu noktada bize dayatılan genel geçer normlardan biraz sıyrılmak gerekebilir. Karakterimize ait özelliklerimizi görmek, güçlü yönlerimizi fark edebilmek de bu sıyrılmayla oluşur. Kişisel farkındalıkla ulaşılabileceği gibi hiç bilmediğimiz bir alanda ilerlemek için (bu kendimiz dahi olsa) bazen bir yol haritasına ihtiyaç duyabiliriz. Pozitif psikolojinin ilk akla gelen ismi Daniel Seligman bireyin karakter güçlerini toplam 24 maddeyle sıralamıştır. Sizi motive eden, gerçekleştirebildiğiniz alanlar bulduğunuzda tatmin hissi uyandıran güçlü yönleri altı başlıkta özetleyebiliriz;

  • Bilgelik
  • Cesaret
  • Sevgi
  • Adalet
  • Ilımlılık
  • Maneviyat

Yukarıdaki maddeleri, baskın oldukları düzeye göre en azından ikiye üçe indirebilirsek, altında yer alan güçlü edimlerin farkına varabilir, bizdeki yansımalarını gösterebiliriz. Belli bir zaman sonra insanın kendine yönelmesi zordur, uğraş gerektirir; ancak güçlü yönlerimizi bulduktan sonra mesleki seçim de huzur da beraberinde kendiliğinden gelir.

#güçlüyönlerimiz #tutkuylayapacağımiş #sevdiğimiş #tutkumne

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: