Uncategorized

Çalışma Kimliği Nedir?

Kimliğimiz, bizi günlük hayatta kararlarımızı etkileyen en önemli olgulardan biridir.  Kişiliğimizi tanımaya yönelik hepimiz sayısızca kitap okumuşuzdur; az çok pesimist ya da kararlı tarafımız hakkında bilgimiz vardır. Ancak karakterimize ait bir çalışma kimliğinin var olduğunu duymamış bile olabiliriz. Eğer doğru mesleği yaptığınızı düşünmüyorsanız, muhtemelen çalışma kimliğinize uygun olmayan görevleri üstleniyorsunuz. Meslek seçimine yönelik bir eğitimde; iş yaşamında bizi yansıtan dört profil olduğundan bahsediyordu. Biz bu kimliklere çalışma kimliği diyebiliriz. İlk bölümde kişiyi duygularını ve hislerini gösterebilme açısından analiz ediyorlar. İkinci bölümde ise bir problemle karşılaştığında öz-kontrol ne kadar devreye giriyor ve diğerlerinin karar almasında herhangi bir etkinin olup olmadığını ölçüyorlar. Üzerinde bayağı çalışmış olmalılar ki; gerçekten ortaya çıkan sonuç sizin hem karakteristik özelliklerinizi hem de korkularınızı aynı tabloda gözler önüne seriyor. Araştırmacılar bir bakıma “Tercihlerin ve kişiliğin üzerinden sana uygun iş ortamını nasıl seçebilirsin?” sorusunun cevabını arıyor. Detaylı anlatıma aşağıda göz atabiliriz.

İş Yaşamındaki Çalışma Kimlikleri

  • Düzenleyici Kişilik: Dışadönük, öz kontrole vakıf; çevresindekilerin ve kendi hareketlerini olay anında kontrol edebilme becerisi yüksektir. Sosyal ve etkileşim halinde olmaktan mutluluk duyar. Karizmasıyla çevresini etkiler. Koç, mentorlük gibi sıfatlar üzerine bol gelmez.
  • Kontrolör Kişilik: Öz ve çevre kontrol gücü yüksek; ancak hislerini ve duygularını çok paylaşma taraftarı değil. Çalışma kimliği kontrolör olan bireyler somut ve ölçülebilir sonuçlara vardıkları işleri tercih eder. Liderlik doğalarında vardır, analizcilerin aksine detayı sevmezler, büyük resmi net görür. Eleştiriye ve olumsuz geri bildirimlere açık değildir.
  • Analizci Kişilik: Çekimser, duygularını içinde yaşar. Analizci çalışma kimliğine sahip kişiler data toplamayı sever, bunları en küçük ayrıntısına kadar inceler. Ayrıntıda kaybolur, büyük resmi görmekte zorlanır. Tam vaktinde ve hızlı karar almada güçlük çekerler. Çalışma kimliğini yansıtan bariz özellikler çekingenlik ve sessizliktir.
  • Destekleyici Kişilik: Dışadönük ancak çekimserdir. Destekleyici çalışma kimliğine sahip çalışanlar başkalarına cesaret verir. Umut veren, iyimser olan taraftır ve bu yönde destek olur. Gergin durumlarda sabırlı ve soğukkanlıdır. Emniyetleri sağlam tutumları sayesinde fark edilir. Korkuları ise mevcut planda yapılacak bir değişiklik olabilir.

İnsanın güçlü yönleri, erdemleri iş seçimini büyük ölçüde etkiler. Ancak kapıdan içeri girdiğimizde güvenin de bizle gelmesi için çalışma kimliğimizin farkında olmamız gerekir. Detaylarda boğuluyorsak büyük resmi çizemeyiz; bizim sağlayacağımız en büyük katkı belki de problemin en ince ayrıntısını göstermektir. Ekip arkadaşınızın olası sonuçları göstermesi, sizin araştırma yapmanız, bir diğerinin de destek tarafında olması gerekir. Çalışma kimliğine göre iş seçimi, farkındalıkla ortaya çıkar. İş alımında yapılan testler bazen belirleyici olmuyor, hatta çoğu zaman işin kabulünden sonra yapılıyor. Uzun süreli başarı için doğru iş seçimi, çalışma kimliğiyle örtüşen meslek seçimlerinden geçer.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: